Атырау облысы, Жылыой ауданы, Құлсары қаласы
Құлсары балалар өнер мектебінің домбыра-тенор класының мұғалімі
Казтуганова Жанаргүл Мухамедияровна
Оқушысы: Гайдар МедеуII-сынып
Сабақтың өткен күні:23.11 .2017 сағ 14.45
Сабақтың тақырыбы : «Гаммалардың түрлері».
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың орындаушылық шеберлігін шыңдауда,түрлі жаттығулар мен этюдтер гаммалар ойнаудың тиімділігі.
Сабақтың көрнекілігі:Слайд домбыра,домбыраға арналған кітаптар.
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, аспапта ойнап көрсету,жаттығулар жасату.
Сабақтың жүру барысы
I . Ұйымдастыру бөлімі.
а) Амандасу,оқушыны таныстыру .
б)Мұғалімнің кіріспе сөзі,сабақтың мақсатымен таныстыру.
в ) Оқушыны аспапқа отырғызу,аспаптың бұрауын келтіру.
5 мин
- Үй тапсырмасымен жұмыс.
Е.Үсенов «Балдырғандар биі» шығармасын күйсандықтың көмегімен ойнау.
10мин
III. Жаңа сабақ
а ) «G-dur» гаммасын әртүрлі штрихтармен ойнау.
б )Қағыстар ж/е арпеджио саусақтарына көңіл бөлу.
в) Қос ішекті гаммаларды ойнату.
Гамма дегеніміз-белгілі бір тәртіппен, жоғары және төмен тізбектеле орналасқан үндестікті, бір немесе, оданда көп октавалар арасындағы дыбыс қатарларын гамма дейді.
Гаммалар түрлеріне қарай, мажор және минор хроматикалық болып бөлінеді.Және қос дыбысты гаммалар болады.
Мажордың минордан айырмашылығы:
Мажор көңілді,минор мұңлы деген мағынаны білдіреді.
Олар жазылуына қарай Мажор -Dur, Минор -moll деп белгіленеді.
Гармониялық минор гаммасында:дыбыстың жетінші баспалдағы жарты тонға жоғарлайды.Мелодиялық минор гаммаларында;дыбыстардың алтыншы,жетінші баспалдағы жоғарғы бағытта жарты тонға жоғарласа,ал төмен бағытта табиғи минормен бирдей болады.
Хроматикалық гамма дегеніміз- жарты үннен тұратын дыбыс тізбектерін айтамыз.
Қос дыбысты гамма-дегеніміз бұл екі ішекте ойналатын гамма.
20 мин
IV .Сергіту сәті.
Слайд арқылы сөзжұмбақты шешу.
5 мин
V.Сабақты қорытындылау.
Жаңа сабақты қайталап аппликатуралық ерекшеліктерді ойнап келу.
VI .Үйге тапсырма.
а) G-dur гаммасын жаттау.
б )Е.Үсенов «Балдырғандар биі» шығармасын соңына дейін жаттап келу.
5 мин
VII.Оқушыны бағалау.
а)Оқушыныңжақсы көрсеткішін айту.
б) Қателіктерін ескерту.
Атырау облысы, Жылыой ауданы, Құлсары қаласы
Құлсары балалар өнер мектебінің домбыра-тенор класының мұғалімі
Казтуганова Жанаргүл Мухамедияровна
Оқушысы: Гайдар МедеуII-сынып
Сабақтың өткен күні:23.11 .2017 сағ 14.45
Сабақтың тақырыбы : «Гаммалардың түрлері».
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың орындаушылық шеберлігін шыңдауда,түрлі жаттығулар мен этюдтер гаммалар ойнаудың тиімділігі.
Сабақтың көрнекілігі:Слайд домбыра,домбыраға арналған кітаптар.
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, аспапта ойнап көрсету,жаттығулар жасату.
Сабақтың жүру барысы
I . Ұйымдастыру бөлімі.
а) Амандасу,оқушыны таныстыру .
б)Мұғалімнің кіріспе сөзі,сабақтың мақсатымен таныстыру.
в ) Оқушыны аспапқа отырғызу,аспаптың бұрауын келтіру.
5 мин
- Үй тапсырмасымен жұмыс.
Е.Үсенов «Балдырғандар биі» шығармасын күйсандықтың көмегімен ойнау.
10мин
III. Жаңа сабақ
а ) «G-dur» гаммасын әртүрлі штрихтармен ойнау.
б )Қағыстар ж/е арпеджио саусақтарына көңіл бөлу.
в) Қос ішекті гаммаларды ойнату.
Гамма дегеніміз-белгілі бір тәртіппен, жоғары және төмен тізбектеле орналасқан үндестікті, бір немесе, оданда көп октавалар арасындағы дыбыс қатарларын гамма дейді.
Гаммалар түрлеріне қарай, мажор және минор хроматикалық болып бөлінеді.Және қос дыбысты гаммалар болады.
Мажордың минордан айырмашылығы:
Мажор көңілді,минор мұңлы деген мағынаны білдіреді.
Олар жазылуына қарай Мажор -Dur, Минор -moll деп белгіленеді.
Гармониялық минор гаммасында:дыбыстың жетінші баспалдағы жарты тонға жоғарлайды.Мелодиялық минор гаммаларында;дыбыстардың алтыншы,жетінші баспалдағы жоғарғы бағытта жарты тонға жоғарласа,ал төмен бағытта табиғи минормен бирдей болады.
Хроматикалық гамма дегеніміз- жарты үннен тұратын дыбыс тізбектерін айтамыз.
Қос дыбысты гамма-дегеніміз бұл екі ішекте ойналатын гамма.
20 мин
IV .Сергіту сәті.
Слайд арқылы сөзжұмбақты шешу.
5 мин
V.Сабақты қорытындылау.
Жаңа сабақты қайталап аппликатуралық ерекшеліктерді ойнап келу.
VI .Үйге тапсырма.
а) G-dur гаммасын жаттау.
б )Е.Үсенов «Балдырғандар биі» шығармасын соңына дейін жаттап келу.
5 мин
VII.Оқушыны бағалау.
а)Оқушыныңжақсы көрсеткішін айту.
б) Қателіктерін ескерту.